W celu popularyzacji wiedzy ekonomicznej oraz postawy przedsiębiorczej wśród uczniów zorganizowano szkolenia, warsztaty, konkursy oraz symulacyjne rozmowy kwalifikacyjne. Uczniowie mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę i poznać ciekawych ludzi związanych z biznesem ale także zdobyć ciekawe nagrody takie jak miniwieże, urządzenia wielofunkcyjne, radioodtwarzacze, MP3 oraz bony do księgarni.
Aby zrealizować takie działania potrzebna była współpraca Narodowego Banku Polskiego do którego skierowano projekt „Miesiąc Przedsiębiorczości” napisany i zrealizowany przez nauczycieli zaangażowanych w Stowarzyszenie Dla Rozwoju Edukacji oraz Szkolny Klub Przedsiębiorczości. Ważnym wkładem w realizację projektu była także pomoc finansowa udzielona przez firmy Elus, Nasz Dach oraz Frankopol. Wykonanie projektu nie było by możliwe bez współpracy z innymi partnerami którzy poświęcili swój czas, wiedzę i doświadczenie, tj: Bank BZWK, Bank Millenium, Mestwin, Lakeside, Alkor, PZU, Wi-Wa, J.B. Service, salon Róża oraz biura rachunkowe Hirsz, Chistowski, Potapiński i Skrzypkowska.
Podsumowanie działań oraz wręczenie nagród odbyło się w czasie uroczystej gali dnia 16 grudnia w obecności zaproszonych gości i przedsiębiorców.
Wyniki konkursów
· Konkurs „Przedsiębiorstwa powiatu kartuskiego” polegający na przedstawieniu przedsiębiorstw powiatu kartuskiego odbyły się w poszczególnych klasach. W rezultacie do eliminacji szkolnych zakwalifikowało się 12 osób. W 13 grudnia 2010 uczniowie ci przedstawiali wobec jury prace.
I miejsce w tym konkursie zajęła Kamila Piwowarska z klasy I LO a
II miejsce zajęła Katarzyna Butowska również z klasy I LO a
III miejsce – Natalia Mateja z klasy I Technikum Handlowego.
· Finał drugiego konkursu „Złotówka na start” na najlepszy pomysł na otwarcie działalnosći gospodarczej na terenie powiatu kartuskiego odbył się 15 grudnia 2010.
Do konkursu finałowego spośród wszystkich klas wybrano 16 grup. Jury oceniało realność, prezentację i pomysł.
I miejsce zajęły Jolanta Bach i Paulina Domaszk z klasy III TE b za działalność gospodarczą, która polegała na sprzedaży hot dogów na terenie szkoły.
II miejsce zajęły Agata Długosz i Anna Walkusz z klasy IV TE b z przedsiębiorstwem „Czyścicielki”,
III miejsce zajęły Aleksandra Warmowska i Honorata Richert z klasy IV Technikum Handlowego za Sztukę Szydełkowania i Drobnego Krawiectwa. Dodatkowo wyróżniono Paulinę Lejkowską i Martynę Kreft za pomysł otwarcia szkoły tańca „Just dance”.
· W konkursie na najlepsze broszurki „ABC INWESTOWANIA”
I miejsce zajęła Iwona Szyca,
II miejsce – Joanna Browarczyk,
III miejsce – Joanna Kostuch.
· Natomiast w konkursie „Jak rozpocząć działalność gospodarczą”
I miejsce zajęła Aneta Stengierska,
II miejsce – Katarzyna Puzdrowska,
III miejsce – Karolina Pionke.
Odbyły się również rozmowy symulacyjne, które prowadziło 12 przedsiębiorców lokalnego biznesu. Rozmowy przeprowadzono wśród 68 uczniów klas maturalnych. Z każdej grupy wybrano tych, którzy zaprezentowali się najlepiej.
Po zakończeniu uroczystego wręczenia nagród odbyła się aukcja charytatywna na której wykorzystano produkty uczniów i nauczycieli uzyskane w Szkolnym Konkursie Świątecznym. Zebrana została przekazana na świąteczne bony upominkowe dla najbardziejpotrzebujących uczniów szkoły.