Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji przy Zespole Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Kartuzach

Warsztaty „Talenty ze Wzgórza”

Warsztaty plastyczne
W dniu 6 grudnia w ramach realizacji projektu „Moja pasja, moim sukcesem” odbyły się warsztaty plastyczne w Centrum Informacji Edukacyjnej w Kartuzach w ramach, których młodzież wykonywała różne techniki.  Zajęcia warsztatowe przebiegały w miłej i twórczej atmosferze, która uświadomiła jej uczestnikom, że warto zdobywać nowe doświadczenia, realizować marzenia, a nade wszystko rozwijać często skrywane talenty i pasje.

Warsztaty fotograficzne
28 i 29 listopada 2018 roku odbyły się warsztaty fotograficzne w pracowni MAG Fotografia, Cezarego Czai w ramach nagrody za udział w konkursie Talenty ze Wzgórza. Na warsztatach uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy oraz podszkolić wiedzę fotograficzną, która mieli dotychczas. Pan Cezary opowiadał o ustawieniach dobrej czułości ISO. Dowiedzieli się z perspektywy fotografa,czym jest balans bieli, jak robić dobre zdjęcia i z jakim ustawieniem. Poznali trochę różnic między Nikonem a Canonem. Z relacji młodzieży zajęcia przeprowadzone zostały w bardzo pozytywnej atmosferze, a podczas nich przekazano im podstawową wiedzę dotyczącą fotografii. Pan Cezary podzielił się z nimi swoimi doświadczeniami, mieli szansę opowiedzieć o tym, co sprawia im kłopot podczas fotografowania i poszukać wspólnie jakiegoś rozwiązania. Uważają, że bardzo dobrą decyzją było wzięcie udziału w tym konkursie oraz warsztatach, które są inną formą zgłębiania fotografii i pozwalają spojrzeć na nią inaczej.

Warsztaty aktorskie
5.12.2018 r odbyły się warsztaty aktorskie z Grzegorzem Millerem absolwentem Studium Wokalno-Aktorskiego z Teatru Muzycznego w Gdyni. W pierwszej części zajęć wprowadzono ciszę w teatrze. Młodzież wymawiała wtedy trudne zdania, od których plącze się język. W drugiej części zajęć młodzież poświęciła wymyślaniu rymowanych form do wierszy, przy okazji wystukując tematyczny rytm lub melodię na różnych rzeczach codziennego użytku. Później bawiła się rekwizytami. Rzeczy, które się do niczego nie przydawały, np. gazetę czy pustą butelkę, przeobrażali w najróżniejsze rekwizyty. Na czwartej części warsztatów przemieniali się w różne maszyny. Wiele z pomysłów, jakie im wpadły do głowy, były po prostu szalone. Na końcu uczestnicy warsztatów musieli wymyślić i przedstawić scenkę improwizacyjną. Nie było to łatwe zadanie według opinii młodzieży, ale poradzili sobie.

Warsztaty wokalne
W dniach 26.11.2018 r i 5.12.2018 r. odbyły się warsztaty uczestników konkursu w kategorii wokal. Pierwszym głównym celem warsztatów był śpiew, jako narzędzie kształtowania osobowości. Warsztaty zostały przeprowadzone przez panią M. Kuchtyk wspaniałą dyrygent chórów Cartusia  i Kakofonia – pracownika Kartuskiego Centrum Kultury. W tym roku każdy uzdolniony muzycznie uczeń z konkursu Talenty ze Wzgórza odbył lekcje indywidualną, która objęła różnorodne ćwiczenia i potrzebną wiedzę teoretyczną. Pani Małgorzata młodzieży różne techniki śpiewania i otworzyła oczy na wiele nieodkrytych możliwości.  Ponadto podczas zajęć panowała świetna atmosfera, która na pewno sprzyja pogłębianiu wiedzy.

Wyjazd do Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku
Dnia 07.12.2018 odbyły się warsztaty w Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku, mające na celu uświadomienie, co jest najważniejszym celem życiowym, w jakim kierunku należy się poruszać. Młodzież wykonywała zadania sprawdzające kreatywność. Jednym z takich zadań było ułożenie historii z kilku obrazków oraz przedstawienie tego w jak najciekawszy a zarazem sprytny sposób tak, aby każdy zrozumiał o co chodzi. Uczestnicy mogli wyrazić swoje zdanie na temat talentu i uświadomić sobie, że zawsze w każdej sytuacji ważna jest współpraca.  Warsztaty pomogły młodzieży w rozpoznawaniu swoich dominujących talentów. Znając swoje talenty, będą w stanie dokonywać właściwych wyborów i efektywnie projektować swoją przyszłość zawodową. Ponadto podczas zajęć uświadomili sobie, że talenty są wewnętrznymi, naturalnymi powtarzającymi się wzorcami myślenia, odczuwania i postępowania.