Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji przy Zespole Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Kartuzach

„Barwy regionów: Kartuzy – Łowicz”

BARWY REGIONÓW: KARTUZYŁOWICZ

Celem projektu jest przede wszystkim promocja regionu, jego walorów turystycznych, a także olbrzymiego dorobku. Chcemy pokazać wszystkie barwy naszego zakątku wykorzystując do tego piękno natury oraz wytwory pracy ludzkiej. Młodzi Kaszubi poprzez swoje działania mają wzbudzić zainteresowanie tym zakątkiem, mają propagować tradycję, kulturę i dorobek swojego regionu a także pokazać dzień dzisiejszy. Promujemy własny region ale także otwieramy się na innych, dlatego tym razem, do współpracy zapraszamy młodzież z partnerskiego powiatu łowickiego – chcemy poznać wszystkie barwy tego powiatu.

Pierwszy etap projektu trwał od marca do kwietnia. W tym czasie młodzież opracowywała strategię promocji, gromadziła materiały do prezentacji oraz prowadziła przygotowania do wyjazdu do Łowicza. Pracując w grupach uczestnicy projektu nawiązali współpracę z ZSP nr 4 w Łowiczu, przeprowadzili różne działania, w tym kiermasze, w celu osiągnięcia dodatkowych funduszy oraz przygotowali interaktywną prezentację regionu.

Drugi etap: to „Podróż z barwami kaszubskimi po barwy łowickie” – w trakcie której, młodzież przedstawiła prezentację multimedialną – „Barwy Kaszub” oraz uczestniczyła w warsztatach regionalnych przygotowanych przez partnerów; uczyliśmy się robić kwiaty łowickie z bibuły oraz tradycyjne wycinanki. Bardzo szybko okazało się, że to nie taka prosta sprawa. Mieliśmy także możliwość uczestniczenia we fragmencie przedstawienia dotyczącego wesela łowickiego. Trzeba przyznać że barwy Łowicza są bardzo bogate, Łowiczanki przepięknie prezentują się w swoich strojach i nie jednemu młodzieńcowi z Kaszub zawrócić w głowie mogą…

Poznaliśmy także ciekawe miejsca regionu: udało się nam spacerować po alejkach Arkadii, poczuć się „panami na włościach” w Pałacu w Nieborowie – siedzibie Radziwiłłów, a także poznać twórczość ludową w niesamowitym muzeum w Sromowie, gdzie zgromadzono dzieła twórcy ludowego – jego ruchome rzeźby. Byliśmy także w skansenie w Maurzycach. Sporych wrażeń dostarczył nam spacer po Łowiczu.

Faktycznie, powiat łowicki jest niesamowicie barwny, emanujący przywiązaniem do tradycji, pokazującym na każdym kroku swoje BARWY. Spotkaliśmy tam ciepłych i otwartych ludzi, z którymi spędziliśmy miłe chwile…

Jesteśmy wdzięczni dyrekcji, nauczycielom
a przede wszystkim naszym rówieśnikom z ZSP nr 4 w Łowiczu
za miłe i serdeczne przyjęcie.

CZEKAMY NA WAS NA KASZUBACH!!!

Realizacja projektu była możliwa także dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kartuzach oraz sponsorów.
Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe dla Przedsiebiorstwa Sprzedaży Maszyn Rolniczych z Przodkowa.