Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji przy Zespole Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Kartuzach

Złożyli hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku…

Złożyli hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku…

Dnia 13 i 14 kwietnia uczniowie ZSZiO w Kartuzach  uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy w ramach projektu „Zrozumieć finanse” współfinansowanym przez Powiat Kartuski.

Uczestnicy projektu złożyli hołd tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Stali 4 godziny w kolejce do Pałacu Prezydenckiego, gdzie w Sali Kolumnowej wystawione są ciała Lecha i Marii Kaczyńskich. Wizyta w tym miejscu była dla nich niezwykłym przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci. Wracając stamtąd przeszli przez Plac Piłsudskiego, gdzie zobaczyć mogli Grób Nieznanego Żołnierza.

Pierwszego dnia brali udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Departamentu Edukacji Komisji Nadzoru Finansowego. Poznali zakres działania tego urzędu oraz proces ochrony klientów rynku finansowego. Zwiedzili Muzeum Mennicy Polskiej, gdzie dowiedzieli się czegoś o jej historii oraz współczesnej pracy i sukcesach w światowych konkursach. Następnie wjechali windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki skąd podziwiali panoramę Miasta Stołecznego Warszawy. Noc spędzili w Niepokalanowie na terenie klasztoru Ojców Franciszkanów. Udało im się zobaczyć tamtejszą Bazylikę Niepokalanej, Panoramę Tysiąclecia, która opowiadała historię Polski od przyjęcia chrztu do czasów Jana Pawła II, a także Misterium Męki Pańskiej, które przypomniało im ostatnie chwile życia Jezusa. Drugiego dnia wrócili do stolicy by uczestniczyć w wykładzie pracownika Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego w budynku Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Zobaczyli gdzie odbywają się debiuty spółek wchodzących na giełdę i dowiedzieli się jak wygląda „gra na parkiecie giełdowym”. Potem spacerowali po Łazienkach Królewskich gdzie zobaczyli m.in. Pałac na Wyspie, Teatr na Wodzie oraz Belweder. Ich pobyt w Warszawie pokrył się z czasem żałoby narodowej w kraju.